Prvé kroky za zdravým-zadarmo
Je možné, že ste sa raz alebo viackrát rozhodli, že zmeníte svoj jedálniček, začali ste pravidelne športovať, snažili ste sa ignorovať stres. Vydržali ste však len istý čas a potom ste to aj tak vzdali. Začali ste sa obviňovať, že vy na to nemáte. Vy predsa nie ste superman, ktorý sa stará o rodinu, maká v robote, robí aj doma a pritom športuje, medituje......

Je tiež pravdepodobné, že ste kupovali rôzne vitamíny, čaje, liečivé rastliny, huby od výmyslu sveta, aby ste sa cítili lepšie. Teraz vám ale prezradím dve jednoduché veci, ktoré ste už možno počuli miliónkrát, ale nevzali ste si ich k srdcu dostatočne. A je to ZADARMO! 💰
Ako dýchate?
Niečo, čo robíte podvedome, je dýchanie. Keď moja mladšia dcéra prišla pred rokmi zo škôlky a vysvetľovala, že tam mali trénera, s ktorým skôr, než si zašportovali, prvé čo urobili, boli dychové cvičenie. Nádych cez nos, výdych cez ústa a pred rokom to isté robili v škole s pani učiteľkou😔. Vedomosti pána trénera nerobia menejcenným, ale je to to isté, ako na medicíne budúci lekári veľa o liečivých rastlinách, vitamínoch a synergie si veľa nenaštudujú, tak pán tréner má tiež medzery vo výučbe dýchania, bolo by dobre trošku doštudovať📚 najnovšie vedecké prieskumy. Skúsim to vysvetliť veľmi jednoducho. Pri dýchaní potrebujete oxid uhličitý (CO2) aby vaše krvné doštičky vedeli odovzdať kyslík (O2) v žilách. Keď máte málo CO2 v tele, (lebo napríklad dýchate cez ústa), to zapríčiní nedostatok O2, a preto telo dostáva signál od mozgu: bojuj alebo uteč. Ste v strese celý deň a neviete oddychovať. Dýchanie cez nos má aj ďalšie benefity. Filtruje a zohrieva vzduch. Nehovoriac o antibakteriálnom a antivirálnom účinku oxidu uhoľnatého, ktorý nadýchate cez nos. Odkaz profesora Buteyka je, že zlé dýchanie môže viesť k 200 chronickým ochoreniam. Uvedomovať si to, sa v tomto prípade oplatí viac, ako by ste si mysleli.
A váš spánok?
Priznám sa Vám, do dnešného dňa sa mi občas stane, že sa mi vymkne spod kontroly táto dôležitá časť dňa. Skúsim zhrnúť to, čo ste už asi párkrát počuli. To, čo robíte alebo nerobíte pred spaním, ovplyvní váš spánok a tým pádom celý deň. Keď je váš hlboký spánok (REM spánok-fáza rýchleho pohybu oči) krátky, alebo ho vôbec nemáte, na druhý deň budete robiť zlé rozhodnutia, aj čo sa týka jedla. Budete unavený, dekoncentrovaný a tým pádom, v zlom zmysle slova, výbušný. Teraz sa pozrieme na to, ako by malo ideálne vyzerať posledných pár hodín pred spánkom.
1. Dve až tri hodiny nejesť. Nezaťažujte tráviacu sústavu, lebo naše črevo funguje ako atómová elektráreň. Buď vyrába alebo je v údržbe. Keď nedovolíme, aby sa regenerovalo cez noc, cez deň to nespraví, keď každé dve-tri hodiny niečo konzumujeme. Tu vám môžu pomôcť naše výrobky.
2. Svetlo je rovnako dôležité ako jedlo. Večer by ste mali mať doma trošku menej svetla. Ideálne sú sviečky 😊, ale samozrejme v 21. storočí je to vtip. Viete ale obmedziť modré svetlo, ktoré cez sietnicu posiela signál do mozgu, že je ráno, treba sa zobudiť. To je jedna z najťažších úloh v bežnom živote. Dve hodiny pred spaním by bolo dobré obmedziť aspoň 3 faktory: TV, svetlo v miestnostiach a mobily,(samozrejme tablety, počítače). Televízor len vypnete a hotovo. S osvetlením je to horšie, lebo svietiť treba, ale môžete voliť do spálne napríklad teplejšiu farbu svetla, alebo kúpiť žiarovky, pri ktorých je možné tlmiť silu, a večer trošku "stíšiť" svetlo (info: existuje česká firma ktorá vyrába žiarovky bez modrého svetla). Telefón 📴 . Podľa možnosti zapnite filter modrého svetla. Skúste si zapnúť a zvyknúť si na režim večierky. Ideálne je však odložiť večer mobil dve hodiny pred spaním.
3. Pohybové aktivity naplánovať podľa možnosti ráno, alebo po obede. Je ideálne nezaťažiť fyzicky telo 2-3 hodiny pred spánkom.
4. Psychický oddych je tiež dôležitý. Keď vypnete televízor a "nepípa" vám stále mobil, nezaťažujete sa informáciami, na ktoré aj tak nemáte vplyv. Naplánujte si ďalší deň. To vás upokojí a nebudete musieť riešiť všetko za pochodu. Dýchacie cvičenia a meditácia sú tiež dobrou alternatívou na prípravu spánku.
Čo by som ale neodporúčal, aby ste toto všetko skúšali nasadiť naraz, pretože ak by sa Vám nepodarilo ciele dosiahnuť, čo je veľmi pravdepodobné, budete znova len frustrovaný a to vám nepomôže. Postupnosť môže robiť zázraky.